Onderwijspersoneel tegen afbraak speciaal onderwijs
bron: Onderwijsland
Leraren en onderwijsondersteuners maken zich ernstige zorgen over het plan van de overheid om vanaf 2035 het speciaal onderwijs af te bouwen en leerlingen zoveel mogelijk samen in één klas te zetten. Ze noemen inclusief onderwijs een mooi ideaal, maar onhaalbaar en risicovol. Ze vrezen negatieve gevolgen voor leerlingen, leraren en de onderwijskwaliteit. Dat meldt de AOb.
Dat blijkt uit grootschalig onderzoek van de AOb, CNV en FvOv, waaraan ruim 9.100 medewerkers – merendeels leraren - uit primair, voortgezet en speciaal (basis)onderwijs deelnamen. De bonden bieden het rapport ‘Help(t) inclusief onderwijs?’ aan de Tweede Kamer aan, waarin ze vragen om eerst de huidige knelpunten op te lossen.
Inclusief onderwijs gaat verder dan passend onderwijs. Het uitgangspunt is dat alle scholen vanaf 2035 een inclusieve leeromgeving bieden voor kinderen met en zonder ondersteuningsbehoeften. De uitkomsten van het onderzoek laten zien dat er binnen geen enkele onderwijssector draagvlak bestaat voor een volledig inclusief onderwijssysteem waarin speciaal onderwijs grotendeels verdwijnt. Ruim de helft staat negatief tegenover de invoering ervan. Opvallend is het verschil tussen mensen die voor de klas staan en erbuiten: nog geen 20 procent van de leraren is positief. Volgens de meeste respondenten ontbreekt het aan essentiële voorwaarden om inclusief onderwijs tot een succes te maken. Kleine klassen, voldoende personeel, passende ondersteuning en geschikte schoolgebouwen zijn volgens hen bijvoorbeeld noodzakelijk.
AOb-voorzitter Coba van der Veer noemt het zorgelijk dat de plannen doorgaan terwijl in de praktijk het bieden van passend onderwijs al ingewikkeld is. “De trein dendert door op weg naar inclusief onderwijs, terwijl de werkvloer niet gehoord wordt”, noemt Van der Veer als aanleiding voor het onderzoek. “De randvoorwaarden moeten eerst op orde, anders zal inclusie averechts werken voor álle leerlingen.”
Onderwijspersoneel tegen afbraak speciaal onderwijs
Bron: AOb
Laatste nieuws
-
09 jun Lerarenbeurs 2026-2027 belangrijke wijzigingen in de subsidiebedragen en het subsidieplafond
-
09 jun Meerderheid leerkrachten voortgezet onderwijs maakt zelf hun lesmateriaal
-
08 jun Het belang van onderwijsbureaus
-
08 jun Meertalige leerlingen hebben baat bij meertalige aanpak in leesonderwijs
-
05 jun Doorstroom van mbo naar hbo neemt toe
-
04 jun Scoor met Engels: maak van je klas een stadion
-
04 jun Met andere indeling flexibiliteit in het basisonderwijs
-
04 jun Bij start technische mbo opleiding 500 euro voor laptop
-
03 jun Uitdagingen van personeelsbeheer in het onderwijs
-
03 jun Aantal bbl-leerbanen mbo stijgt flink
Praat mee
Heeft u al een account? Dan kunt u
Inloggen
Heeft u nog geen account? Maak dan een account aan