De Vereniging van Hogescholen heeft een overzicht gepubliceerd. De belangenorganisatie van hbo-scholen publiceert jaarlijkse een lijst van de in- en uitstroom van hbo-studenten. In het huidige studiejaar hebben 31.000 mbo-afgestudeerden de stap naar het hbo gezet. Dat is een daling van duizend studenten in vergelijking met 2024.
Een groot deel van de mbo-doorstromers kiest voor een verkorte hbo-opleiding, de associate degree. Deze tweejarige opleidingen zijn populair en voor het huidige studiejaar hebben 27.000 studenten zich daarvoor ingeschreven.
De totale instroom op hbo-scholen bleef gelijk in 2024 met 108.000 studenten. Veel nieuwe studenten schreven zich in voor een studie aan de pabo. 13.000 studenten schreven zich hiervoor in, dat is een stijging van zo’n zes procent. De meeste studenten schreven zich in voor economiestudies, dat waren er ruim 38.000. Bij de opleiding in de sector agro en food daalde het aantal studenten juist. 2.500 nieuwe studenten schreven zich hiervoor in en dat is een krimp van negen procent.
Inmiddels blijkt dat doorstromen naar het hoger onderwijs niet voor iedereen van toegevoegde waarde is. Een afgeronde mbo-opleiding zorgt er al voor dat mensen makkelijk aan het werk kunnen. VVD-woordvoerder Claire Martens sprak onlangs de mooie woorden “mbo-onderwijs zou een gerespecteerd en gewaardeerd eindstation moeten zijn, en niet een automatische opstap naar het hbo.”
Praat mee
Heeft u al een account? Dan kunt u
Inloggen
Heeft u nog geen account? Maak dan een account aan