Kinderen zijn dankbare klanten
bron: Onderwijsland
De ene school is de andere niet, merkte Alexandra Klein, leerkracht van groep 3/4 op Kindcentrum De Optimist in Amsterdam. Vooral in de basisvaardigheden taal en rekenen kunnen de verschillen groot zijn. Op een andere school waar veel leerlingen thuis geen Nederlands spraken, zag ze hoe een taalachterstand direct invloed had op rekenprestaties. Bij verhaalsommen strandde de aandacht soms al op één onbekend woord. “Pas toen ze wisten wat zuurstokken zijn, konden ze aandacht geven aan de som achter het verhaal.”
Volgens Klein is het daarom essentieel om leerlingen tijdens instructies actief te betrekken. Te vaak krijgen kinderen in taal- en rekenonderwijs een passieve rol: luisteren, stilzitten, volgen. Terwijl ze juist gemotiveerd raken wanneer ze zelf aan de slag mogen. Met werkvormen zoals leerlingen die elkaar dictee afnemen of getallen op de juiste plek in de klas hangen, vergroot ze de betrokkenheid en ontstaat intrinsieke motivatie. Duidelijke verwachtingen en variatie maken daarbij het verschil. “Kinderen zijn dankbare klanten,” stelt ze – als het aanbod aansluit bij hun niveau en belevingswereld, doen ze mee.
Tegelijkertijd ziet ze hoe aandacht voor sociaal-emotionele ontwikkeling door tijdsdruk vaak ondersneeuwt. Begrijpelijk, maar ook zorgelijk. Want kinderen die zich onveilig of niet prettig voelen, hebben hun hoofd niet bij de les.
Nieuwsgierig naar haar volledige verhaal, praktijkvoorbeelden en concrete tips? Lees het complete interview in De Kennismakersgids.
Vraag de gids nu gratis aan en laat je inspireren
Bron: Noordhoff - partner Onderwijsland.com
Laatste nieuws
-
21 sep Middelbare school breidt uit naar winkelcentrum wegens ruimtetekort
-
21 sep Bijna een kwart van de hbo- en wo-studenten studeert in het buitenland
-
21 sep Tips voor succesvolle formatieplanning in het onderwijs
-
18 sep Twee Twentse middelbare scholen zijn straks een technasium
-
17 sep Universiteiten van Nederland positief over onderwijsplannen
-
17 sep Flevoland zoekt duurzame oplossingen voor lerarentekort
-
16 sep Windesheim biedt oplossingen voor personeelstekort
-
15 sep Veel aandacht voor doorstroomtoets en latere selectie in debat over toetsing en examinering
-
15 sep Mbo oriƫntatiejaar wint aan populariteit
-
15 sep Duitse studenten volgen een opleiding in Limburg
Praat mee
Heeft u al een account? Dan kunt u
Inloggen
Heeft u nog geen account? Maak dan een account aan